Нова културна светковина „Ноћ библиотека”, настала на иницијативу Министарства културе Републике Србије и одржана 6. децембра, обухватила је најразличитије формате догађаја као што су изложбе књига, поетске вечери, предавања, групна читања поезије, онлајн промотивне активности и слично, а све под слоганом „У загрљају песништва”. Ова година је у знаку обележавања 200 година од рођења чувеног романтичарског песника Бранка Радичевића и врхунског српског приповедача Стјепана Митрова Љубише, те је због тога посебан акценат стављен на њихово стваралаштво.

– У шест јавних општинских и у матичној библиотеци Шумадијског округа одржано је 15 различитих програма са 57 учесника и више од 350 посетилаца. У крагујевачкој библиотеци „Вук Караџић” професор др Драгана Вукићевић и доцент др Ђорђе Радовановић одржали су два предавања на теме „Актуелност прозе С. М. Љубише” и „Почеци звезданог орфизма: о једној песми Бранка Радичевића” уз музичко-драмски колажни програм – казала је Виолета Јовичинац Петровић, руководилац Матичне службе крагујевачке библиотеке која је надлежна за градске библиотеке у Аранђеловцу, Тополи, Баточини, Книћу, Рачи и Лапову.

У години када Народна библиотека „Свети Сава” обележава 155 година од оснивања првог читалишта у Аранђеловцу овим поводом представљена је збирка песама и прича „Кораци душе” београдског Центра за креативни и уметнички лични развој (КУЛР).

У фокусу овог дела је поезија и проза младих стваралаца, настала на основу дубоког интроспективног промишљања десет аутора, преиспитивања ставова и рада на себи, завирујући у сопствено срце и унутрашњи свет. Оно спаја ауторе са читаоцима, а све песме, приче и цртежи настали су од питања – шта желимо да поручимо овом свету? Истакли су да небо није граница, већ њихов циљ. Збирку су представили Аранђеловчанин Срећко Урошевић који је имао и улогу домаћина и гошће из Београда – Ана Масловарић, Тања Ђорђевић и Јелена Стефановић, оснивач и председница Центра за КУЛР и носилац уредничке палице. Заинтересованој публици читали су своје и радове аутора који нису били у могућности да буду на промоцији.

– Ове године Центар је објавио две збирке („Кораци душе”, „Песмом до неба”) настале као резултат интензивног рада кроз радионице. Тај креативни процес се ваја, обликује, пролази кроз различите фазе и на крају је припрема за јавни наступ који подразумева озбиљан рад на себи – од технике дисања, дикције, добре акцентуације преко личног преиспитивања да би на крају све деловало спонтано, природно, неусиљено и инспиративно за онога ко слуша – објаснила је уредница Јелена Стефановић која је своје уметничке дарове наследила од чувеног оца Бобе и мајке Светлане.

Срећко Урошевић пише дуже од 35 година, а у збирци су му заступљени поезија и проза што, баш као и приче Стјепана Митрова Љубише, позива на препород, пре свега духовни.

– Дар за писање добијете од Бога и на вама је да га развијате. Ја сам то почео одмалена, али после неког времена, када проживите интроспекцију, дођете до дела што се зове ретроспекција којом треба да оставите неки траг иза себе. Таленат треба да се развија, негује и усмерава – закључио је Урошевић.

Тања Ђорђевић (Земун), која је свој живот посветила трагању за истином, слободом и правдом, за себе каже да је поред тога што је поносна мајка три сина и „песник у покушају”. У „Ноћи библиотека” са Аранђеловчанима је поделила причу о својој повезаности са Бранком Радичевићем и утицају његове поезије на њен поетски проседе.

Ана Масловарић која пише песме и слика на два континента, ствара у две стварности – физичкој и духовној и у сталној је чежњи за учењем нових животних вештина и спознајом дубина божије мудрости.

Аранђеловачка публика је, с друге стране, изразила велико задовољство и захвалност за избор програма описујући догађај и садржај као оазу и уточиште културе и лепе књижевне речи.

Библиотека у Тополи је представила завичајне ауторе Светлану и Весну Марковић, као и Љиљану и Вељка Симића, а у сарадњи са Црквеном општином и наслов „Поезија житија светих” Андреје Мирицког, Баточина је уз литерарно-поетско вече „Чајанка” презентовала ауторска дела чланова Књижевног клуба „Миодраг Петровић”, док је Центар за културу и библиотека Кнић промовисао дело „Братство Светог Симеона” завичајног аутора Лазара Урошевића. У Рачи је уз литерарно вече са рециталом представљена збирка песама „Од неба огледало” Радмиле Павловић, док су у Лапову организовали изложбу о Радичевићу и Љубиши и литерарно-музичко вече у сарадњи са ученицима Основне школе „Светозар Марковић” и члановима КУД-а „Лапово” и Књижевног клуба „Милорад Бранковић”.

„Ноћ библиотека” претворила је тихе чуварке знања у живахне центре друштвених догађаја. Деца, млади и одрасли имали су прилику да се препусте милозвучним гласовима и магији лепе писане речи својих талентованих суграђана различитих генерација.

Извор: www.politika.rs